REPORTAŽE

29. 4. 2015

Obscure Sphinx / Thy Disease / Dusty Chopper

MC Pekarna, Maribor / 24. 4. 2015

Točno tako je! Če ne bomo z obiskom podprli malih koncertov ne zmeraj zanimivih bandov, potem si tudi ne moremo obetati velikih koncertov zmeraj zanimivih bandov. Včasih je pač treba stisniti zobe in s plačilom vstopnine podpreti lokalnega organizatorja, ki se z mednarodnimi imeni trudi zgraditi prave temelje, na katerih bi morda lahko gradil tako uspešno zgodbo, kot smo je v Mariboru že bili vajeni. Da v Mariboru obiskov tujih bandov sicer ne manjka, pričajo številni že odigrani koncerti, o tem, da se bo v štajerski prestolnici še naprej marsikaj dogajalo, pa smo na našem portalu tudi že objavili kratko novičko. Minuli vikend je bil torej ponovno v mednarodnem koncertnem znamenju, mešanica ponujenega metala pa skorajda ne bi mogla biti bolj raznolika oziroma široka. Morda celo preširoka, saj je bil obisk (ponovno) milo rečeno porazen. Medtem ko so si Madžari Dusty Chopper in Poljaki Thy Disease še dovolj sorodni, da znajo privabiti podobno misleče ljubitelje glasbe, je bil glavni band večera, Obscure Sphinx, povsem svoja zgodba, z na ta večer povsem unikatno glasbeno osebnostjo.

Časovnica (približno):
Dusty Chopper: 21.50 – 22.25
Thy Disease: 22.45 – 23.30
Obscure Sphinx: 23.55 – ?

Prvi band po besedah organizatorja: »Dusty Chopper so zaprašeni madžarski metalci, ki preigravajo (citiramo) Southern Fuckin' Metal, ki ga poganjata pivo in viski. Skupina deluje od 2010, ko so se preobrazili iz skupine Forget the Past. Leto kasneje so posneli EP Tales of the Swamp, sledil je dvojni EP s pomenljivim naslovom Baptized in Beer. Od takrat so na turnejah, prihodnost vidijo megleno, a vas vabijo na špil in pivo po špilu.«
Prvi band v mojih ušesih: Madžari so bili zame zmagovalci večera. Kot je navedeno v zgornjem opisu, njihov metal preveva »southern filing«, vse skupaj pa izpade kot nekoliko trša različica slavnih Motörhead. Za pravo dozo humorja poleg naslovov in besedil pesmi poskrbi še okoli dva metra visoki in krepko preko sto kilogramov težki pevec – madžarska različica našega Čulka –, ki zna na trenutke celo zamigati z boki.
Drugi band po besedah organizatorja: »Thy Disease so nastali leta 1999 v Krakovu. Že istega leta so prejeli nagrado na metalskem natečaju za talente, ki jim je omogočila pogodbo s poljsko založbo Metal Mind Productions. Albumi so sledili kot po tekočem traku. Leta 2001 so izdali prvenec Devilish Act of Creation, septembra 2002 drugi album Cold Skin Obssesion, nato Neurotic World of Guilt, ki je požel odlične kritike z vseh koncev Evrope. Oktobra 2005 je skupina podpisala z založbo Empire Records, s katero so izdali četrti album Rat Age (Sworn Kinds Final Verses) – tudi z globalno izdajo leta 2007, nato Anshur-Za leta 2009, nazadnje pa Costumes of Technocracy. Stilsko se opisujejo kot industrial-groove-metal.«
Drugi band v mojih ušesih: Thy Disease so v primerjavi s prvim bandom zveneli dosti trše, bili so tudi hitrejši, saj Poljaki dejansko uporabljajo tudi dvojni bas pedal. Pri koncertiranju uporabljajo matrico, ki proizvaja tiste glavne zvoke, s katerimi se lahko kategorizirajo kot industrial band, saj bi sicer zlahka padli v košarico thrash ali death metal bandov. Na dokaj skromen obisk je band reagiral spoštljivo, tako da se je pevec s stiskom roke osebno zahvalil vsakemu od nas obiskovalcev. Slednje sicer nima nobene neposredne veze z glasbo, ampak se mi je njegova gesta dopadla.
Tretji band po besedah organizatorja: »Obscure Sphinx so se formirali leta 2008 v Varšavi. Njihova glasba je neke vrste post-metal, ki ga oplajajo z vplivi doom metala, post-rocka in progresivnega metala. Z 8-strunskimi kitarami in 6-strunskim basom združujejo tudi elektronske sample. Vse skupaj začini unikatni glas pevke.«
Tretji band v mojih ušesih: Uf, kar koli bom napisal, bo narobe. Tovrstne glasbe sploh ne percipiram, oziroma zelo redko in večinoma le na koncertih, zato je edini vtis name naredila pevka, ki je v meni v zvezi z bandom vzbudila edino asociacijo. In sicer sem med poslušanjem njenega vokala pomislil oziroma se vprašal, če vse kričeče ženske zvenijo enako? Gledal in poslušal sem namreč Zofijo iz Poljske, v mislih pa sem imel Mel iz Kanade. No, kakor koli že, Obscure Sphinx so v Maribor prinesli bolj filingaško in mirnejšo glasbo, ki je redke obiskovalce vrgla v neko trans stanje. Medtem ko se je torej zame uživaška koncertna izkušnja končala s prvim bandom, so nekateri šele z zadnjim zaživeli.

SORODNE VSEBINE:
21. 9. 2020Taste Of Plague / Reportaže
8. 9. 2020Gruden / Galerija
7. 3. 2012Neaera / Mainline / Life In Peril / Reportaže
23. 12. 2010Blaze Bayley / Reportaže
KONCERTI & FESTIVALI
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija
30. 3. 2024
Cvinger, Samperium
HABitat, Slovenj Gradec
31. 3. 2024
Replicant, Anachronism, Siderean
Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana