RECENZIJE

8. 8. 2022
Amon Amarth - The Great Heathen Army
Metal Blade Records, 2022

Amon Amarth, priljubljeni band švedskih vikingov, se vrača na sceno tako z albumom The Great Heathen Army, izdanim preko založbe Metal Blade Records kot tudi z novo evropsko in ameriško turnejo. Na evropski turneji bodo oder delili z velikani Machine Head, pridružili se jim bodo tudi The Halo Effect. Na ameriški turneji, na kateri so Amon Amarth edini headlinerji, pa jih bodo spremljali še Carcass, Obituary in Cattle Decapitation. The Great Heathen Army, ki je že kar dvanajsti album skupine, se postavlja med agresivnejše in bolj dinamične albume, kar jih imajo vikingi na zalogi, še vedno pa se ne odpovejo bolj melodični poti, ki je dosegla vrhunec s predhodnikoma Berserker in Jomsviking. Tako se The Great Heathen Army po eni strani vrača v melodični death metal, po drugi strani pa nadaljuje tudi z bolj »heavy« death metal prijemi, kar dobro ponazori pesem Saxons and Vikings, na kateri sodeluje tudi Biff Byford, vokalist heavy metal legend Saxon.

Toda začnimo kar pri začetku, kjer so kondenzirani trije najbolj težki komadi, ki neusmiljeno zarežejo z izredno težkimi kitarami in naznanjajo vsaj delno vrnitev v melodični death metal, ki je bolj značilen pri starejših izdajah. Get in the Ring, prva pesem na albumu, to že takoj pokaže preko grobih kitarskih riffov, podobnih znani Death in Fire. Naslov pesmi ni naključen, saj je ta namenjena vstopu v ring profesionalnega wrestlerja Erika Redbearda, ki je nastopil tudi v videospotu pesmi. Takoj zatem sledi brutalna naslovna pesem The Great Heathen Army, ki jo označujejo predvsem zelo globoki in težki kitarski toni. Growl vokalista Johanna Hegga je na tej pesmi enostavno izjemen. Oden Owns You All pa gre še korak dlje in močno pritisne na tempo. Zaradi neskončnega blastbeata se pesem tako po hitrosti kot brutalnosti lahko primerja z Destroyer of the Universe. Se pa da v pesmi občutiti tudi nekaj elementov s sodobnejših albumov, zaradi česar se agresivnost pesmi zgolj primerja z omenjeno Destroyer of the Universe, nikoli pa je ne presega. Po drugi strani pa je značaj komada Oden Owns You All bistveno bolj dozorel, veliko več je dinamičnih sprememb.

Z izjemo zgoraj naštetih pesmi je album precej heterogen, nikakor ni to najbolj težka plošča švedskih vikingov, saj se večina ostalih komadov po stilu naslanja predvsem na predhodnika Berserker in Jomsviking. To so torej komadi, ki nekoliko privilegirajo melodijo na račun agresivnosti, kot dobro ponazarja pozitivnejša Find a Way or Make One. Zaradi gosta iz Saxonov je omembe vredna tudi Saxons and Vikings, kjer gre predvsem za zanimivo igro med čistimi vokali Byforda in Heggovim globokim growlom, ki prodira skozi kožo. Kontrast v pesmi je res odlično odigran in zabaven, kar ni vedno enostavno doseči pri takšnih sodelovanjih.

The Great Heathen Army ne prinaša pretiranih novosti, niti ne podira nobenih meja. Morda pa albumu dejansko manjka še kak agresivnejši komad, ki bi nekoliko izboljšal razmerje med težkimi in melodičnimi komadi, ki je na albumu v prid melodike, kar je dokaj logično glede na predhodne albume. Ker pa so vsi trije težji komadi postavljeni na sam začetek albuma, je The Great Heathen Army precej bolj všečen po večkratnem poslušanju, ko poslušalec dobi občutek heterogenosti, ki jo daje sinergija skupka devetih komadov. Skratka, Amon Amarth so nam postregli z neko strnjeno obnovo najbolj uspešnih starejših in sodobnejših potez, ki dobro zajamejo esenco švedskih vikingov. Dokaj solidno delo.

SORODNE VSEBINE:
18. 4. 2019Amon Amarth in Crack The Sky / Novice
ZADNJE OBJAVE
Recenzija
29. 3. 2024
Khold - Du dømmes til død
Recenzija
28. 3. 2024
Aeternus - Philosopher
Recenzija
20. 3. 2024
Feral Forms - Premalignant (EP)
Recenzija
19. 3. 2024
Dog Chasing Sun - Old Man’s Doom
Recenzija
18. 3. 2024
Kanonenfieber - U​-​Bootsmann (EP)
Recenzija
15. 3. 2024
Morost - Devour Thine Light (EP)
Recenzija
13. 3. 2024
Static-X - Project: Regeneration Vol. 2
Recenzija
8. 3. 2024
Taake - Et hav av avstand
KONCERTI & FESTIVALI
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija
30. 3. 2024
Cvinger, Samperium
HABitat, Slovenj Gradec
31. 3. 2024
Replicant, Anachronism, Siderean
Klub Gromka, AKC Metelkova mesto, Ljubljana