Na današnji dan
2011
Amon Amarth izdajo svoj osmi album Surfur Rising
PARTNERJI
Oddaja z metal muziko
Specialisti za Metal!
Letni koncertni cikel

RECENZIJE

25. 10. 2022
Within Destruction - Lotus
Ultra Heavy Records, 2022

Slovenska brutalna trojica je konec septembra izdala peti album Lotus, ki ga je predstavila tudi slovenskemu občinstvu v Orto Baru. Pot, ki jo je band ubral že na predhodniku Yōkai, se nekako izogiba enovitih žanrskih nalepk in definicij, tako da gre tu bolj za konglomerat različnih zvrsti, kot na primer hip-hop in elektroniko, ki so spretno spojene v brutalno glasbo skupine.

Glasbena narativnost, ki jo Within Destruction ustvarijo na Lotusu, je vpletena v kibernetski, sodobni svet, kjer prevladujejo »debeli« elektronski basi, glitchi in drugi efekti. V digitalno nočno moro disonanc in elektronskega nasilja nas namreč takoj popelje naslovni komad Lotus, v katerem elektronskemu uvodu sledi brutalna eksplozija nizkega guturalnega vokala in breakdownov. Mlajši material jeseniške trojice vsebuje tudi številne melodične poteze in čisti vokal, ki izstopa predvsem v refrenih pesmi, kot je že single Toxic, druga pesem albuma. Lotus je s tovrstnimi rešitvami kar bogat, kljub jasnim kontrastom med brutalnejšimi in (oprostite izrazu) bolj pop potezami je vsekakor glasbeni pretok še kako fluiden in deluje kot smiselna celota. Podobno obilno uporabo melodije najdemo tudi v singlu Dying World, za katerega so si Jeseničani izposodili glasilke ameriškega pevca/raperja LiL Lotusa. Na tem mestu moram kot pisec priznati, da me vložki čistega vokala v težji glasbi redkokdaj navdušujejo, saj se mi pogosto zdijo redundantni in odvečni, kot neka mašila na neprimernih mestih. Ni pa to slučaj komadov na Lotusu – mašila niso potrebna tako na ravni komadov kot tudi celotnega albuma. Slam in deathcore elementi doživijo nekakšen vrhunec v komadih, kot sta Neo-Yakuza in P.O.P., težki deli pa pridejo v kontrastu z elektroniko, hip-hop vložki in melodijo še bolj do izraza.

Lotus prikazuje nekakšno možno evolucijo ekstremne glasbe, ki črpa elemente iz vseh modernejših zvrsti in jih kombinira v fluiden glasbeni tok v konstantni evoluciji. Within Destruction so tako po 12 letih delovanja jasno ubrali in pravzaprav ustvarili svojo lastno pot, ki se nekako oddaljuje od dogme »čistega metala« in vpleta težko glasbo v širši spekter modernejših žanrov, v katerem ni nobena rešitev zgrešena – prej obratno.

SORODNE VSEBINE:
8. 1. 2024Within Destruction - Rebirth (EP) / Recenzije
ZADNJE OBJAVE
Recenzija
28. 3. 2024
Aeternus - Philosopher
Recenzija
20. 3. 2024
Feral Forms - Premalignant (EP)
Recenzija
19. 3. 2024
Dog Chasing Sun - Old Man’s Doom
Recenzija
18. 3. 2024
Kanonenfieber - U​-​Bootsmann (EP)
Recenzija
15. 3. 2024
Morost - Devour Thine Light (EP)
Recenzija
13. 3. 2024
Static-X - Project: Regeneration Vol. 2
Recenzija
8. 3. 2024
Taake - Et hav av avstand
Recenzija
7. 3. 2024
Sodom - 1982 (EP)
KONCERTI & FESTIVALI
28. 3. 2024
Inferno Metal Festival 2024
Rockefeller / John Dee / Sentrum Scene, Oslo, Norveška
28. 3. 2024
KoD: Glista, Prototype 5, Black Camo
Menza pri koritu, Metelkova, Ljubljana
29. 3. 2024
Šišmiš razpaljotka vol. IV: Vulvathrone, Morywa, Sovrag
Dvorana Gustaf, Pekarna, Maribor
29. 3. 2024
Penitenziagite, Guattari, Relentless Youth
Mostovna, Solkan, Nova Gorica
30. 3. 2024
Dark Easter Metal Meeting 2024
Backstage, München, Nemčija
30. 3. 2024
Ceppino Death Fest Vol. 3
Black Inside, Lonate Ceppino, Italija